Masáž je speciální procedura, která je využívána především k upevnění tělesného a duševního zdraví, k posílení organismu, ke zvýšení výkonnosti nebo k osvěžení po fyzické i psychické námaze, či ke zlepšení celkového vzhledu, popřípadě k léčení nebo k doléčování některých chorobných a poúrazových vztahů.

Účinky masáže na organismus

Masáž působí na fyzický a psychický stav člověka velice blahodárně. Zlepšuje podmínky pro svalovou a kloubní činnost. Působí především na povrch těla, ale ovlivňuje příznivě i orgány v hloubce. Dochází ke zvýšení výživy kožních buněk a ke zlepšení jejich činnosti.
Masáž usnadňuje odtok zplodin a únavových látek, které vznikají ve svalech po tělesné námaze, a tím se urychluje odstraňování pocitů únavy a bolesti.
Masáž též zlepšuje krevní oběh. Při masáži kloubů dochází ke zvětšení rozsahu kloubní pohyblivosti. Masáž má vliv i na nervovou soustavu.

Mechanický účinek masáže

Masáží se mechanicky nejen urychluje krevní, ale i mízní oběh, a tak se zrychluje odstraňování únavových zplodin látkové výměny.

Biochemický účinek masáže

Při masáži se uvolňují v tkáních histaminové látky, jejichž účinek se projevuje rozšířením kapilár, prokrvením, což způsobuje zčervenání a zvýšení teploty těla. To zlepšuje celkovou látkovou výměnu.


Reflexní účinek masáže

Masáž působí nejen na kůži a podkoží, ale lze jí také dráždit nebo tlumit kožní a hluboké receptory, přes něž lze ovlivňovat i centrální nervovou soustavu a tato pak může zpětně působit i na ostatní orgány těla.